Czym jest hosting? – ABC stron internetowych część 1
Każdy, kto chce posiadać stronę internetową, potrzebuje trzech najważniejszych elementów, które stanowią niezbędną podstawę. Są to:
- Domena,
- Hosting,
- Struktura.
Brak jednego z tych elementów uniemożliwia normalne funkcjonowanie własnej witryny. By zrozumieć jak ważne są to elementy, wyjaśnimy czym one są i jaką odgrywają rolę w funkcjonowaniu strony internetowej. Tematem tego artykułu będzie hosting.

Czym jest hosting?
Chcąc uruchomić własną stronę internetową, niezbędne jest umieszczenie odpowiednich plików w sieci, by każdy miał do nich dostęp i mógł je wyświetlić za pomocą przeglądarki internetowej. Istnieje możliwość udostępniania strony internetowej we własnym zakresie, jednak generuje to duże koszty i wymaga posiadania sporych umiejętności. Dużo lepszym i sprawniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z hostingu, czyli usługi, która polega na udostępnianiu miejsca na stosowne pliki w przestrzeni dyskowej serwera, podpiętego do sieci Internet. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba dbać o utrzymanie włączonego serwera, ponieważ leży to po stronie dostawcy usługi.
Jak działa hosting?
Usługa hostingu oparta jest na specjalnie przygotowanych serwerach, będących komputerami o wysokiej mocy, podpiętymi do szybkiego internetu. Serwery te udostępniają i zapewniają ogólny dostęp do publicznie udostępnionych plików, będących rzeczywistymi stronami internetowymi. Dodatkowo przestrzeń dyskowa serwera może być wykorzystywana do przechowywania i udostępniania różnego rodzaju plików multimedialnych, szczególnie jeśli są one częścią witryny internetowej. Wpisując adres strony internetowej jest się przekierowanym przez serwery DNS właśnie do przestrzeni dyskowej serwerów hostingowych, skąd pobierane są wszystkie treści widoczne w przeglądarce.
Jakie rodzaje hostingów są dostępne?
Decydując się na uruchomienie swojej lub firmowej strony internetowej, niezbędne jest określenie, jaki typ hostingu będzie najbardziej przydatny. Hostingi można podzielić na:
- Darmowe,
- Współdzielone,
- Hostingi VPS,
- Dedykowane,
- Cloud Hosting.
Różnią się one zarówno zakresem, jak i poziomem świadczonych usług, przystępnością dla mniej doświadczonych użytkowników oraz przede wszystkim wydajnością, przekładającą się na możliwy do obsłużenia ruch sieciowy.

Do czego wykorzystać można darmowy hosting?
Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę ze stronami internetowymi najczęściej kierują swoje kroki właśnie w kierunku hostingów darmowych. Umożliwiają one bezproblemowe przetestowanie większości rozwiązań wykorzystywanych przy amatorskich stronach internetowych. Pamiętać jednak trzeba, że są one ograniczone zarówno pod kątem przestrzeni dyskowej, jak i przepustowości. Pozbawione są też najczęściej wsparcia technicznego, więc wszelkie problemy trzeba będzie rozwiązywać samodzielnie. Rozwiązanie to nie powinno być stosowane do rozwiązań innych niż amatorskie, ponieważ może świadczyć o małym profesjonalizmie, jeśli zostanie wykorzystane przez firmę.
Czym charakteryzuje się hosting współdzielony?
To rozwiązanie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Wymaga najmniej umiejętności, ponieważ usługodawcy najczęściej udostępniają w ramach swoich usług specjalnie przygotowane instalatory, które umożliwiają uruchomienie własnej strony internetowej poprzez kilka kliknięć. Takie strony oparte są na najpopularniejszych darmowych systemach CMS takich jak WordPress, Drupal czy Prestashop.
W ramach usługi prowadzone jest też pełne wsparcie w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem hostingu. Rozwiązanie to jest również atrakcyjne cenowo. Osiągane jest to poprzez udostępnianie zasobów jednego serwera wielu użytkownikom. Wadą jest fakt, że w przypadku dużego obciążenia ruchem sieciowym jednej ze stron znajdujących się na serwerze, spowolniona zostanie praca pozostałych stron na nim udostępnianych.

Jakie zalety posiada hosting VPS?
W tym przypadku oferta jest bardzo podobna do hostingu współdzielonego. Jeden serwer fizyczny podzielony jest na osobne przestrzenie wirtualne, które otrzymują konkretnie przydzieloną moc obliczeniową oraz wydzieloną przepustowość sieci, dzięki czemu wzmożony ruch na którymkolwiek z wirtualnych serwerów nie wpływa na obniżenie wydajności pozostałych. To rozwiązanie zapewnia też większe bezpieczeństwo poprzez ochronę danych przed innymi użytkownikami serwera fizycznego. Osiąga się to dzięki temu, że każdy serwer wirtualny posiada swój własny system i jest odcięty od pozostałych zasobów serwera fizycznego. Wadą jest z pewnością konieczność posiadania znacznie większej wiedzy odnośnie zarządzania serwerami, ponieważ to do użytkownika należy zarządzanie systemem operacyjnym oraz plikami strony internetowej.
W jakim przypadku wybrać hosting dedykowany?
Kolejnym poziomem usług hostingowych jest hosting dedykowany. Opiera się on na udostępnieniu całego fizycznego serwera jednemu użytkownikowi, dzięki czemu dysponuje on pełną mocą obliczeniową jednostki oraz pełną przepustowością łącza internetowego. Jest to bardzo wydajne i bezpieczne rozwiązanie, które można idealnie dostosować do wymagań i indywidualnych potrzeb. Idealnie sprawdza się w przypadku stron internetowych, na których ma miejsce duży ruch lub udostępniających duże ilości plików multimedialnych, w szczególności zajmujących się streamingiem plików wideo. Przez długi czas było to najwydajniejsze rozwiązanie na rynku i ostatnie przed rozwiązaniem opierającym się na własnym, profesjonalnym serwerze.

Czy cloud hosting to rozwiązanie przyszłościowe?
Aktualnie na rynku usług hostingowych coraz większą popularność zyskuje usługa cloud hostingu. Jego wydajność utrzymuje się na poziomie rozwiązań dedykowanych, ale zapewnia dużo większą niezawodność i nieprzerwany dostęp do zasobów strony. W przeciwieństwie do hostingu dedykowanego, w którym fizyczny serwer zawsze może ulec awarii, cloud hosting opiera się na sieci serwerów wirtualnych, na których strona jest multiplikowana. W ten sposób bez problemu może być obsłużony nagły wzmożony ruch na stronie, ponieważ zawsze jest aktywny mechanizm automatycznego skalowania. Ilość wykorzystywanych wirtualnych serwerów zawsze jest dostosowywany do aktualnej sytuacji i wykorzystywanej przepustowości. Opłata za taką formę hostingu naliczana jest na podstawie faktycznie wykorzystanych zasobów, dzięki czemu nie trzeba określać z góry przydzielonych zasobów, co mogłoby ograniczać funkcjonalność strony w niektórych momentach.
Które rozwiązanie wybrać?
Przede wszystkim należy określić, jaki ruch jest spodziewany na stronie oraz jakie materiały za jej pośrednictwem będą udostępniane. Nie ma potrzeby opłacania serwerów o dużej przepustowości z dedykowaną mocą obliczeniową, jeśli strona jest czysto informacyjna, a ruch ogranicza się do kilku małych podstron. W przypadku udostępniania plików multimedialnych i strumieniowania wideo niezbędne staje się korzystanie z rozwiązań zapewniających dużo lepszą wydajność, by uniknąć przerw w dostępie do strony. Warto stawiać na usługodawców, którzy oferują możliwość przeniesienia się na inną formę hostingu, jeśli strona zostanie rozbudowana, a ruch na niej zwiększy się z czasem.
Chcesz uzyskać konsultację, który hosting wybrać?
Skontaktuj się z nami już teraz!

Autor wpisów
Michał to prawdziwy entuzjasta wszystkiego, co związane ze stronami internetowymi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz głębokiej pasji do Web Designu tworzy projekty, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Jego podejście do projektowania stron WWW łączy kreatywność z techniczną precyzją, co gwarantuje, że jego strony są nie tylko estetyczne, ale również niezawodne.
Jeśli interesujesz się tematyką stron WWW, chcesz poszerzyć swoją wiedzę o web designie lub nauczyć się, jak zabezpieczać witryny przed zagrożeniami – koniecznie śledź artykuły Michała. Zostań pionierem w dziedzinie technologii internetowych i odkrywaj świat bezpiecznych, nowoczesnych rozwiązań!
zadzwoń lub napisz