Skip to main content

Aktualizacja Joomla 3 do Joomla 4 – Krok po kroku

Joomla 4 jest dostępna już od dłuższego czasu, jednak wiele stron w dalszym ciągu opiera się na wersji 3. Ze względu na rezygnowanie ze wsparcia przez coraz większe grono deweloperów i znikanie wielu rozszerzeń, warto przemyśleć migrację do nowszej wersji. Proces aktualizacji nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga przeprowadzenia konkretnych kroków, by uniknąć komplikacji i utraty istotnych danych. Jak zrobić poprawnie aktualizację Joomla 3 do Joomla 4?

Jak zaktualizować Joomla 3 do Joomla 4?

Od czego zacząć proces aktualizacji?

Standardowo, jak w przypadku aktualizacji każdego innego CMS, niezbędne jest wykonanie pełnej kopii bezpieczeństwa. Bardzo dobrym wyborem będzie skorzystanie z rozszerzenia Akeeba Backup, które ułatwia cały proces. Warto też wykorzystać backup po stronie hostingu, jeśli jest taka opcja dostępna. Niezbędne będzie też sprawdzenie, czy wykorzystywany szablon posiada uaktualnienie do Joomla 4, a jeśli nie, znalezienie nowego lub samodzielne dostosowanie aktualnego. Gdy podstawowe przygotowania są gotowe i backup jest bezpiecznie zapisany, można przejść do samego procesu aktualizacji. Istotne jest, by po każdym wykonaniu backupu pobrać go na dysk twardy!

Jakie kroki należy podejmować w trakcie aktualizacji?

W trakcie właściwej aktualizacji ważne jest, by przeprowadzać ją krok po kroku, z zachowaniem stosownej ostrożności. Pozwoli to uniknąć problemów i konieczności przywracania kopii bezpieczeństwa, by zaczynać od nowa. W pierwszej kolejności Joomla powinna zostać zaktualizowana do wersji 3.10.x włącznie z wszystkimi rozszerzeniami. Warto sprawdzić ręcznie każde rozszerzenie, ponieważ zdarza się, że aktualizacja automatyczna pominie niektóre elementy. Po przeprowadzeniu wszystkich aktualizacji należy przejść do kolejnych kroków:

  1. Przełączenie szablonu na domyślny, czyli w przypadku Joomla 3.10 należy zmienić szablon na „Protostar”.
  2. Wyłączenie wszystkich rozszerzeń (dodatków/modułów/komponentów) oraz dodatków (pluginów) pochodzących spoza Joomla.
  3. Ponowne wykonanie kopii zapasowej i pobranie jej na dysk twardy.
  4. W przypadku, gdy aktualnie wykorzystywany szablon nie współpracuje z Joomla 4, należy go wyłączyć lub odinstalować.
  5. Odinstalowanie Akeeba Backup, ponieważ Joomla 4 pracuje z inną wersją tego rozszerzenia.
  6. Włączenie wyświetlania błędów na Maximum w konfiguracji globalnej. Warto również włączyć tryb debugowania.
  7. Wyłączenie pamięci podręcznej witryny. W tym momencie warto sprawdzić też zawartość pliku .htaccess, ponieważ znajdują się w nim czasem reguły do cachowania. Na czas aktualizacji warto je „skomentować”, umieszczając przed nimi znaczki „#”.
  8. Wyłączenie prostych adresów.

Po przejściu tych wszystkich kroków warto sprawdzić informacje wykazywane przez tester, ponieważ pomoże on w wykryciu rzeczy, które ewentualnie zostały pominięte. Jeśli wszystko jest jak należy, można przejść do aktualizacji do Joomla 4.x.

Aktualizacja Joomla 3 do Joomla 4 - jak zrobić?

Co zrobić bezpośrednio po aktualizacji?

Często popełnianym błędem po zakończeniu aktualizacji Joomla 3 do Joomla 4 jest zainstalowanie wszystkich dodatków i rozszerzeń na raz. Bardzo często skutkuje to pojawieniem się błędu, którego przyczynę ciężko znaleźć. Dużo lepszym krokiem jest również działanie krok po kroku. Przede wszystkim zacząć należy od zainstalowania rozszerzenia Akeeba Backup, odpowiedniego dla Joomla 4 i wykonania kopii zapasowej. Wtedy można przystąpić do instalacji szablonu, włączenia pamięci podręcznej, prostych adresów, kompresji plików i na koniec wyłączenia wyświetlania błędów.

Po wykonaniu tych kroków należy wykonać kolejną kopię zapasową i przejść do instalacji rozszerzeń spoza Joomla. Po każdej instalacji i poprawnym skonfigurowaniu warto również wykonywać aktualizację, by w razie wystąpienia poważniejszego błędu móc wrócić jeden krok, bez konieczności powtarzania kolejnych instalacji.

Co zrobić, gdy rozszerzenie nie działa?

Często zdarza się, że wykorzystywane w Joomla 3 rozszerzenie nie jest już rozwijane i nie działa w Joomla 4. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku dosyć starych dodatków, dlatego też warto w tym momencie poszukać zamiennika oferującego takie same funkcje. Będzie on z pewnością lepiej zoptymalizowany i bezpieczniejszy od poprzednika. Jeśli jednak nie ma dostępnych rozszerzeń o potrzebnej funkcjonalności, zawsze warto skontaktować się z deweloperem, czy jest możliwość dostosowania rozszerzenia, a możliwe, że za opłatą zostanie ono przygotowane.

Czy warto zaktualizować Joomla 3 do Joomla 4?

Szablon nie działa na Joomla 4 – jak z tego wybrnąć?

Nie wszystkie szablony pracujące na Joomla 3 otrzymały aktualizację do Joomla 4. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku szablonów, które zostały wykonane samodzielnie. W tym wypadku rozwiązań jest kilka. Najprostszym będzie zrezygnowanie z wykorzystywanego szablonu i zamówienie nowego, zgodnego z nową wersją Joomla. Bez problemu znaleźć można oferty przygotowania szablonów dokładnie dopasowanych do wymagań.

Możliwe jest również dostosowanie poprzedniego szablonu do wymagań Joomla 4. Można to zrobić samodzielnie, jeśli posiada się wystarczające umiejętności, lub zlecić komuś, co będzie rozwiązaniem prostszym i dającym gwarancję pełnej kompatybilności. Ostatnim rozwiązaniem jest wykorzystanie dostępnych w internecie narzędzi do samodzielnego stworzenia nowego szablonu, jednak jest to wyjście najbardziej czasochłonne i wymagające najwięcej umiejętności.

Czy warto aktualizować Joomla 3 do Joomla 4?

Biorąc pod uwagę fakt, że Joomla w wersji 3 nie jest wspierana już od sierpnia 2023, Joomla 4 jest już „dojrzałą” i stabilną wersją, a coraz więcej rozszerzeń traci wsparcie w starszej wersji Joomla, warto dokonać aktualizacji, by uniknąć problemów nie tylko z samym działaniem strony, ale też jej bezpieczeństwem. Można nawet rozważyć aktualizację do wersji 5, chociaż w przypadku niektórych rozszerzeń może być problem z kompatybilnością. Wersja 4 ma zapewnione łatki bezpieczeństwa do 17 października 2025 (chociaż aktywny rozwój jest zapewniony do 17 października 2024). Joomla 5 ma mieć zapewnione łatki bezpieczeństwa do 19 października 2027, a aktywny rozwój jeszcze przez wiele miesięcy.

Odpowiadając wprost: tak, należy jak najszybciej zaktualizować stronę opartą na Joomli 3, do wersji 4. Jeżeli wykorzystane na stronie elementy pozwalają na aktualizację do Joomli 5, należy wykonać również ten krok. Zapewni to spokój związany z administracją na długi czas.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy aktualizacji Joomla 3 do Joomla 4?
Aktualizacja stron www — poznaj ofertę od Webros!