Skip to main content

Aktualizacja WordPressa — czym jest i jak ją wykonać?

Chcąc posiadać funkcjonalną i przede wszystkim bezpieczną stronę internetową, niezbędne jest utrzymywanie aktualności wykorzystywanego systemu. W przypadku CMS, jakim jest WordPress, jedynie regularne aktualizacje zapewniają pełną funkcjonalność wynikającą z zastosowanych wtyczek i motywów. Aktualizowanie jest szczególnie istotne, gdy nie dokonuje się automatycznie, tylko trzeba je przeprowadzać ręcznie. Przy okazji aktualizacji systemu pamiętać trzeba również o zaktualizowaniu wykorzystywanych wtyczek i motywów. Równie istotne jest zadbanie o wykorzystywanie odpowiedniej wersji PHP oraz tworzeniu kopii zapasowych przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian. By w pełni bezpiecznie dokonać aktualizacji i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie strony, warto zastosować się do informacji z naszego przewodnika.

Aktualizacja strony na WordPressie

Na start – kopia zapasowa WordPress

Każdy ekspert zaleca, by przed przeprowadzaniem jakichkolwiek czynności na stronie, wykonać kopię bezpieczeństwa, czyli backup strony. Rozwiązanie to umożliwia zabezpieczenie się na wypadek, gdyby podczas aktualizacji lub wprowadzania innych zmian na stronie, doszło do awarii, która unieruchomiłaby bezpowrotnie całą stronę.

Brak backupu oznaczałby konieczność tworzenia wszystkiego od nowa. Samo robienie kopii bezpieczeństwa można przeprowadzić ręcznie lub skorzystać z odpowiednich programów umożliwiających ustawienie automatycznego backupu wszystkich plików. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie ze wtyczek do WordPressa, które są proste w konfiguracji. W wielu przypadkach hostingodawcy oferują automatyczne robienie kopii strony w cenie hostingu.

Z jaką częstotliwością robić kopie zapasowe?

To, jak często powinno się robić kopie zapasowe, zależy od typu prowadzonej strony. W przypadku, gdy treści dodawane są rzadko, backup można robić w częstotliwości dodawania nowych treści. Jeśli jednak witryna pełni rolę sklepu internetowego lub innego intensywnie używanego portalu, niezbędne staje się wykonywanie kopii bezpieczeństwa jak najczęściej.

Backupy automatyczne

W przypadku sklepów internetowych i stron, na których nowe treści pojawiają się bardzo często, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na automatyczny backup danych. Do tego celu wykorzystać można wtyczki takie jak BackWPup czy Duplicator. Dobrym rozwiązaniem jest też skonfigurowanie kopii bezpieczeństwa oferowanej przez hostingodawcę tak, by wykonywała się każdego dnia w godzinach najmniejszego ruchu na stronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu znika konieczność pamiętania o ręcznym wykonaniu kopii.

Jak często należy aktualizować WordPressa?

Aktualizowanie WordPress

Aktualizowanie całego systemu WordPress jest zalecane ze względu na ciągłe wprowadzanie poprawek, ulepszeń oraz nowych funkcjonalności. Bez aktualizacji nie jest możliwe utrzymanie bezpieczeństwa, ponieważ wraz z nimi usuwane są wszystkie wykryte problemy z zabezpieczeniami. Podstawowe aktualizacje wykonywane są automatycznie i dotyczą samego systemu, zaś w przypadku większych aktualizacji, bądź migracji na nową, wyższą wersję systemu, niezbędna staje się aktualizacja ręczna.

Aktualizacje automatyczne

W przypadku wprowadzenia nowych poprawek, dotyczących bezpieczeństwa, bądź usunięcia niektórych błędów wykrytych w systemie WordPress, aktualizacja odbywa się za pomocą jednego kliknięcia, po czym otrzymuje się komunikat o pozytywnym lub negatywnym zakończeniu instalacji. W jej trakcie nie są uaktualniane wtyczki i motywy. Nie zawsze też wymagają one w tym momencie aktualizacji. Najczęściej tego typu aktualizacje odbywają się w ramach jednej wersji np. x.5.0 do x.5.1 lub w ramach aktualizacji rozszerzonej z x.5.0 do x.6.0. Aktualizacje te są bardzo istotne, ze względu na duży wpływ na możliwość utrzymania bezpieczeństwa i funkcjonalności strony internetowej. W przypadku zmian dotyczących funkcjonowania wtyczek i motywów możliwe jest, że automatycznie uruchomi się również ich aktualizacja, lub otrzyma się komunikat o konieczności uruchomienia takiej aktualizacji w stosownym miejscu.

Aktualizacje ręczne

Gdy niezbędna staje się migracja do wyższej wersji (na przykład z 5.x do 6.x) lub gdy aktualizacja automatyczna nie działa i po jej przeprowadzeniu strona przestaje funkcjonować, jedynym rozwiązaniem pozostaje zaktualizowanie systemu WordPress ręcznie. Nie jest to zadanie proste, dlatego też nie zaleca się go osobom nieposiadającym stosownych umiejętności. Do przeprowadzenia aktualizacji ręcznej potrzebne jest połączenie z serwerem WordPress za pomocą klienta FTP, ponieważ cały proces będzie polegał na pracy nad poszczególnymi plikami.

W przypadku aktualizacji ręcznej niezbędne stanie się zaktualizowanie również wszystkich wtyczek oraz motywów. Do przeprowadzenia aktualizacji niezbędne będzie ściągnięcie docelowej wersji WordPressa ze strony wordpress.org i ręczne skopiowanie wszystkich plików na serwer, nadpisując stare pliki. W przypadku jakichkolwiek problemów warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się tego typu aktualizacjami.

Aktualizacja stron internetowych — wybierz pakiet Biznes lub Premium od Webros!

Czy warto aktualizować WordPressa?

Aktualizowanie wtyczek

Poza samym systemem bardzo ważne jest również aktualizowanie wykorzystywanych wtyczek. To one odpowiadają za większość funkcjonalności strony, dlatego też wtyczka długo nieaktualizowana może działać niepoprawnie, lub nawet prowadzić do całkowitej awarii witryny. By zaktualizować wtyczki, również warto przeprowadzić ręczny backup przed samą operacją, a sama aktualizacja odbywa się w części Kokpitu odpowiedzialnej za instalowanie i zarządzanie wszystkimi wtyczkami. Wystarczy zaznaczyć pole obok wtyczek, które chce się zaktualizować i kliknąć Aktualizuj.

Aktualizowanie motywu

Również motywy wykorzystywane w WordPress mogą wymagać aktualizacji. W ich przypadku również przed podjęciem jakichkolwiek działań zalecane jest wykonanie dodatkowego, ręcznego backupu danych. Sama aktualizacja nie jest skomplikowana, a wykonana zgodnie z instrukcjami przewidzianymi w motywie zapewnia zachowanie wszystkich zmian wprowadzonych w jego szablonie. Ważne jest właśnie, by zapisać szablon wykorzystywanego motywu, który zostanie przywrócony po aktualizacji. W przypadku, gdy jednak motyw był zmieniany na poziomie pojedynczych plików, niezbędna będzie pomoc osoby, która posiada odpowiednie kompetencje i przeprowadzi ręczną aktualizację poszczególnych plików, bez tracenia wprowadzanych zmian.

Wyłączanie automatycznych aktualizacji

By uniknąć pojawiających się czasem przy automatycznych aktualizacjach problemów, zalecane jest często wyłączenie automatycznych aktualizacji. Zrobić to można poprzez edycję pliku wp-config.php, gdzie zmienić należy wartość AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED z “True” na „False”.

Inną metodą jest zainstalowanie stosownej wtyczki, jak na przykład Update Control, która pozwala na proste włączanie i wyłączanie automatycznych aktualizacji, oraz konfigurowanie, które dokładnie elementy (WordPress, wtyczki, motywy) będą się aktualizowały.

WordPress - jak zrobić aktualizację?

Aktualizacja PHP

Równie ważne, co aktualizacja WordPressa, jest aktualizowanie PHP. Odpowiednia wersja interpretera tego języka zapewnia właściwe funkcjonowanie najnowszej wersji systemu oraz jego bezpieczeństwo. Zmiany wersji PHP nie odbywają się często, a o konieczności aktualizacji najczęściej dowiedzieć się można przy okazji samej aktualizacji WP, podczas której otrzymać można komunikat o konieczności aktualizacji interpretera. Aktualizacja ta odbywa się bezpośrednio w panelu klienta hostingu, ponieważ odbywa się ona na poziomie niedostępnym dla kokpitu WordPressa. Sam proces jest automatyczny i nie przysparza problemów, jednak również w tym wypadku warto zadbać o stosowny backup.

Niepowodzenie przy aktualizacji

Fakt wystąpienia błędu przy aktualizacji nie oznacza jeszcze, że wszystko jest stracone. Przede wszystkim należy przywrócić kopię bezpieczeństwa, by witryna znów działała, po czym wystarczy skontaktować się z hostingodawcą, lub profesjonalną firmą, zajmującą się aktualizacjami WordPress. Skorzystanie z usług profesjonalistów jest rozwiązaniem szczególnie korzystnym, jeśli strona musi działać cały czas bez przestojów.

Masz pytania? A może Twoja strona potrzebuje aktualizacji WordPressa?
Skontaktuj się z nami!


Zabezpiecz stronę,
zadzwoń lub napisz