Aktualizowanie stron internetowych — dlaczego powinniśmy o to zadbać?
Rozwój technologiczny się nie zatrzymuje, a razem z nim rozwijają się dziedziny pokrewne, czyli między innymi oprogramowanie związane ze stronami internetowymi. Aktualnie każda licząca się firma posiada swoją stronę w internecie i dba o to, by zawsze była ona aktualna. Jest to niezbędne do prawidłowego działania oraz utrzymania odpowiedniej atrakcyjności dla odbiorcy. Czemu aktualizacje są tak istotne?
Jak aktualizacje wpływają na bezpieczeństwo?
Wraz z rozwojem technologii i oprogramowania, rozwijają się również zagrożenia istniejące w cyberprzestrzeni. Używane przez nieuczciwych użytkowników oprogramowanie jest stale udoskonalane, a w odpowiedzi na nowe zabezpieczenia pojawiają się nowe sposoby na ich łamanie. Strony internetowe są zagrożone, ponieważ w momencie, gdy oprogramowanie nie jest aktualne, możliwa jest kradzież danych użytkowników, lub zainfekowanie jej złośliwym oprogramowaniem, które może wyrządzić wiele szkód zarówno właścicielowi firmy, jak i jego klientom. Jedynym sposobem jest regularne aktualizowanie strony i eliminowanie w ten sposób wszystkich luk bezpieczeństwa. By mieć pewność, że firmowa strona internetowa jest w pełni bezpieczna, warto pamiętać o najważniejszych rzeczach:
- Regularne tworzenie kopii zapasowej strony, by można było łatwo i szybko przywrócić ją do funkcjonowania w przypadku awarii, lub ataku.
- Aktualizowanie oprogramowania CMS niezwłocznie po pojawieniu się nowej wersji.
- Utrzymywanie aktualności wszystkich wtyczek i motywów.
- Wykorzystywanie wtyczek bezpieczeństwa, które zabezpieczają stronę poprzez jej skanowanie w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania i luk bezpieczeństwa.
- Korzystanie jedynie z silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego do kont administracyjnych na stronie.
Czy aktualizacje poprawiają wydajność strony?
Ciągłe rozwijanie oprogramowania sprawia, że stare rozwiązania są często porzucane na rzecz nowych i wydajniejszych. Z tego też powodu przestarzałe wtyczki potrafią znacząco zwolnić działanie strony, a często też uniemożliwić jej działanie. Aktualizowanie całego oprogramowania gwarantuje szybkie ładowanie strony, co przekłada się na dużo większe zadowolenie osób ją odwiedzających.
By zadbać odpowiednio o wydajność strony, warto trzymać się kilku kroków:
- Postawić na lekki i responsywny szablon strony.
- Wdrażać techniki caching i lazy loading.
- Wykorzystać techniki kompresji kodu HTML, JavaScript i CSS.
- Optymalizować wszystkie pliki multimedialne przed umieszczeniem ich na stronie.
- Wykorzystywać narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights do monitorowania wydajności strony.
Jak aktualizacje wpływają na funkcjonalność strony?
Podobnie jak w przypadku wydajności, również funkcjonalność strony zależy od posiadanych wtyczek i modułów. Nieaktualizowane z czasem mogą przestać funkcjonować, a wraz z rozwojem oprogramowania część z nich jest po prostu porzucana, na rzecz nowszych i dużo lepszych rozwiązań. Aktualizacje i instalacje nowych wersji pozwolą uniknąć problemów z ich funkcjonowaniem, jak i kompatybilnością strony z nowymi wersjami przeglądarek. Stosowanie się pewnych wskazówek pozwoli utrzymać funkcjonalność strony na odpowiednim poziomie:
- Wybór responsywnego designu strony zapewni jej działanie nie tylko na komputerze, ale też na urządzeniach mobilnych jak smartfony i tablety.
- Integracja strony z mediami społecznościowymi jest sposobem na ułatwienie użytkownikom udostępniania treści i pomoże w ten sposób w społecznej reklamie usługi.
- Korzystanie z systemu analitycznego pomaga w śledzeniu ruchu na stronie i analizie zachowań użytkowników.
- Formularz kontaktowy, chatbot i inne narzędzia mogą ułatwić komunikację z użytkownikami.
- Przy prowadzeniu sprzedaży internetowej istotne jest wdrożenie systemu płatności online, który ułatwi użytkownikom rozliczenie finansowe.
W jaki sposób aktualizacje ułatwiają działania SEO?
Przeprowadzanie pozycjonowania jest kluczem do pozyskiwania większej ilości zainteresowanych ofertą, ponieważ strona wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania. Algorytmy ustalające pozycję strony są cały czas udoskonalane i premiują te strony, które zapewniają aktualne rozwiązania i posiadają wdrożone najnowsze środki bezpieczeństwa. Strona regularnie aktualizowana jest dla algorytmu dużo bardziej atrakcyjna, przez co pojawia się w wynikach wyszukiwania dużo wyżej.
By zapewnić sobie preferencyjne traktowanie przez algorytmy wyszukiwarek należy:
- Zadbać o regularne publikowanie na stronie nowych treści. W ramach tego warto prowadzić na stronie sekcję blogową zawierającą różnego rodzaju artykuły, poradniki i aktualności.
- Optymalizować wszystkie zawarte na stronie treści pod kątem pożądanych słów kluczowych.
- Utrzymywać właściwą strukturę linków wewnętrznych na stronie.
- Zbudować strukturę linków zewnętrznych do strony, pochodzących z innych wartościowych witryn.
- Wykorzystywać stosowne narzędzia SEO do monitorowania pozycji strony.
Czemu aktualizacje wpływają na wizerunek firmy?
Użytkownicy stron internetowych bardzo często zwracają uwagę na ich zawartość pod kątem aktualności informacji oraz ich wartości. Jeśli treści zawierają błędy lub są nieaktualne, może to wpłynąć na wiarygodność firmy, a co za tym idzie, pogarsza się jej wizerunek. Aktualizowanie treści oraz dbałość o bezbłędne informacje buduje zaufanie do firmy i jest dowodem na profesjonalne podejście i dbałość o szczegóły. Przekłada się to na bardzo pozytywny wizerunek, co poprawia odbiór i pozwala zdobyć stałych klientów.
By dbać o dobry wizerunek, należy:
- Dbać, by wszystkie treści dostępne na stronie były aktualne.
- Sprawdzać wszystkie treści pod kątem błędów, zarówno czysto językowych, jak i merytorycznych.
- Stosować profesjonalny i spójny system graficzny.
- Umożliwić bezproblemowy kontakt z firmą za pośrednictwem strony.
- Zapewnić użytkownikom łatwą nawigację na stronie.
Jak często strona powinna być aktualizowana?
Mówiąc o aktualizacji strony, nie powinno się mieć na myśli jednorazowego działania, lub czynności wykonywanej raz na jakiś czas. Utrzymywanie aktualnej strony to działanie ciągłe, ponieważ wszystko się zmienia na bieżąco. Duże aktualizacje są cykliczne, jednak w przypadku różnego rodzaju wtyczek, modułów i motywów mogą one pojawiać się w różnych momentach, gdy zostanie znaleziona luka w zabezpieczeniach, zoptymalizowany zostanie kod, lub opracuje się nowe rozwiązanie, poprawiające działanie i bezpieczeństwo. Warto samodzielnie opracować harmonogram regularnych aktualizacji i zadbać o:
• Aktualizację głównego oprogramowania oraz wszystkich wtyczek, modułów i motywów.
• Optymalizację kodu strony pod kątem nowych rozwiązań.
• Dodawanie nowych, aktualnych treści.
• Stałe monitorowanie pod kątem występujących błędów.
• Przeprowadzanie testów na różnych urządzeniach po wprowadzeniu każdej zmiany.
Aktualizacje są podstawą!
Utrzymywanie aktualnej strony jest formą inwestycji. Zwraca się ona pod postacią zwiększonego bezpieczeństwa, poprawienia wydajności, ułatwienia utrzymania lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, zwiększonej funkcjonalności oraz zapewnieniu pozytywnego wizerunku firmy. Chcąc utrzymywać korzyści z posiadania firmowej strony, należy dbać o aktualizacje i zapewniać użytkownikom najlepsze z możliwych doświadczeń.
Powierz swoją stronę profesjonalistom!
Aktualizowanie stron internetowych – pakiety od Webros!
zadzwoń lub napisz