Dlaczego warto aktualizować wersję PHP i czym grozi używanie starej wersji?
Język PHP jest aktualnie jednym z najczęściej używanych języków programowania na świecie. Służy on do projektowania aplikacji internetowych oraz dynamicznych stron. Jest językiem komunikacji pomiędzy użytkownikiem a serwerem. W przeciwieństwie do HTML PHP wykonywany jest po stronie serwera. To właśnie w PHP powstały najpopularniejsze używane aktualnie systemy CMS jak WordPress, Joomla, PrestaShop czy Magento. Również Wikipedia i Facebook opierają się na PHP. By wszystko działało prawidłowo, niezbędna jest stała praca nad poprawkami i ulepszeniami, co wiąże się z regularnymi aktualizacjami interpretera PHP. Z tego artykułu dowiesz się, czemu aktualizacje są istotne i czym może skutkować używanie starych, niewspieranych wersji.
Czemu i jak przeprowadza się aktualizacje?
Wraz z rozwojem PHP pojawiają się nowe funkcje, a jednocześnie usuwane są wykryte błędy oraz luki w zabezpieczeniach. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo korzystania z powstałych na bazie PHP aplikacji oraz witryn. By wprowadzić wszystkie zmiany wynikające z rozwoju platformy, niezbędne jest zaktualizowanie interpretera PHP. Proces ten jest bardzo prosty i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Większość hostingów udostępnia zautomatyzowane narzędzie pozwalające na przeprowadzenie tego procesu za pomocą kilku kliknięć. W ten sposób niwelowane jest ryzyko popełnienia błędu, mogącego wyłączyć stronę lub aplikację z użytkowania na czas przywrócenia kopii bezpieczeństwa
Jakie korzyści płyną z aktualizacji PHP?
Za przeprowadzaniem aktualizacji interpretera PHP przemawiają przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Dzięki aktualizacjom usuwane są wszystkie odkryte luki w systemie zabezpieczeń oraz błędy mogące umożliwiać bądź ułatwiać działanie złośliwego oprogramowania. Wzmocnienie bezpieczeństwa sprawia, że strony i aplikacje są mniej podatne na ataki, które mogą doprowadzić do wycieku informacji lub wyłączenia ich funkcjonalności.
Inną zaletą jest z pewnością usprawnienie działania aplikacji i witryn poprzez lepsze zoptymalizowanie kodu. Dla przykładu przeskok z PHP w wersji 5.3 do wersji 7.4 spowodował, że szybkość działania stron wzrosła aż czterokrotnie. Bardzo istotną kwestią związaną z aktualizacjami PHP jest utrzymanie ich wsparcia. Starsze wersje tracą wsparcie twórców, co wiąże się z zaprzestaniem otrzymywania łatek bezpieczeństwa. Po aktualizacji otrzymuje się gwarancję bieżącego usuwania nowo wykrytych luk w zabezpieczeniach.
Czym skutkuje praca na nieaktualnych wersjach PHP?
W przypadku korzystania ze starych, niewspieranych wersji PHP, ryzykuje się bardzo dużo w kwestii bezpieczeństwa. Luki są doskonale znane wszystkim przestępcom internetowym, więc dane mogą z łatwością zostać skradzione, a witryny i aplikacje wyłączone z użytkowania. Brak aktualizacji sprawia, że nawet tak proste w odpieraniu ataki, jak DDoS stają się możliwe i skutecznie paraliżują funkcjonalność strony. Brak wsparcia i łatek bezpieczeństwa jeszcze bardziej ułatwia działanie szkodliwemu oprogramowaniu, które poprzez stronę trafić może nawet do komputerów odwiedzających.
Jak wygląda kwestia kompatybilności dodatków do oprogramowania?
Systemy oparte na PHP cechują się możliwością wykorzystania wielu różnych dodatków i rozszerzeń podnoszących funkcjonalność. Są one regularnie aktualizowane, by pracować jak najsprawniej i oferować jak najwięcej korzyści z ich wykorzystywania. Wraz z aktualizacjami zmieniana jest też podstawa ich działania, więc brak aktualizacji samego PHP wpływa na brak możliwości korzystania z najnowszych rozszerzeń.
Same systemy CMS również wymagają regularnych aktualizacji PHP, jeśli chce się przeprowadzić aktualizację systemu, ponieważ jego nowe wersje współpracują jedynie z najnowszymi wersjami interpretatora. Bez aktualizacji witryny i aplikacje będą stopniowo traciły swoją funkcjonalność.
Pomogę zadbać Twojej stronie o aktualne wersje PHP i nie tylko!
Kliknij i wybierz pakiet Biznes lub Premium od Webros!
zadzwoń lub napisz