Skip to main content

Jak sprawdzić, czy strona została zhakowana?

Obecność w wirtualnej przestrzeni wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami. I choć programy antywirusowe i antymalware cechują się wysokim poziomem efektywności, nie dają one jednak pełnej ochrony przed coraz nowszymi zagrożeniami, skutecznie omijającymi tradycyjne bariery, zabezpieczające stronę internetową przed atakiem. Co zrobić, gdy podejrzewasz niepożądaną aktywność na swojej witrynie? Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy strona została zhakowana.

Opieka nad stronami WordPress i Joomla

Jakie zagrożenia płyną z ataku hakerów?

Po wejściu na swoją stronę internetową zauważyłeś, że wygląda ona zupełnie inaczej, a treści na niej zamieszczone zostały zmienione bez Twojej wiedzy? Twoje hasło przestało działać, pomimo tego, że nie było ono modyfikowane, a z Twojego emaila wysyłane są wiadomości, których nie jesteś autorem? To wyraźne sygnały alarmowe, świadczące o tym, że strona została zhakowana. Taki atak nie zawsze jest jednak zauważalny. Hakerzy osiągnęli bowiem prawdziwe mistrzostwo w ukrywaniu swojej obecności. Na skutek ich działań storna może więc działać z pozoru prawidłowo, kradnąc jednocześnie dane użytkowników czy też rozsyłając im złośliwe oprogramowanie. A to tylko niewielka część zagrożeń, związanych z cyberprzestępczością. To właśnie dlatego warto zachować wyjątkową czujność, reagując szybko na wszystkie sygnały, świadczące o możliwości ataku hakerskiego.

Jakie sygnały mogą świadczyć o włamaniu na stronę internetową?

Jak jednak rozpoznać takie sygnały, zwłaszcza, gdy nie są one oczywiste? Oprócz typowych symptomów, świadczących o niepożądanej aktywności na stronie, warto zwracać szczególną uwagę na:
  • spadek wydajności witryny, która może działać znacznie wolniej, jeśli zostanie zainfekowana,
  • brak obecności strony w wynikach wyszukiwania Google,
  • szybko rosnące podstrony w indeksie,
  • obecność niechcianych pasków narzędziowych w przeglądarce, co ma służyć m.in. fałszywym kliknięciom, na których zarabia haker,
  • znacznie większą liczbę niechcianych pop-upów, czyli okienek z powiadomieniami, reklamami czy ofertami, pojawiających się nagle w trakcie przeglądania witryny.
Wymienione sytuacje powinny skłonić właściciela strony do jak najszybszej weryfikacji zabezpieczeń w celu sprawdzenia, czy nie padła ona ofiarą ataku hakerskiego. Obsługa strony internetowej WordPress i Joomla

W jaki sposób analizować zmiany w logach serwera?

Podejrzewając zhakowanie witryny, warto dokonać analizy logów serwera. Jest to bowiem niezwykle cenne źródło informacji o działaniu strony internetowej, ale również o aktywności użytkowników, którzy ją odwiedzają czy w końcu o potencjalnych zagrożeniach, wynikających z naruszenia jej bezpieczeństwa. Mowa tutaj przede wszystkim o logach autoryzacji, zawierających nazwy użytkowników, adresy IP oraz szczegółowe daty i godziny, w jakich miały miejsce próby logowania. Co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę? Przede wszystkim będą to:
  • nieautoryzowane próby dostępu,
  • wielokrotne nieudane próby logowania, dokonywane w krótkim czasie,
  • podejrzane adresy IP z różnych stron świata.
W automatycznej analizie logów pomóc mogą z kolei specjalistyczne narzędzia, takie jak chociażby GoAccess czy AWStats.

Czego poszukiwać w plikach i katalogach?

Nieznane pliki lub skrypty na serwerze to kolejny sygnał, mogący świadczyć o ataku hakerskim. Najczęściej można je znaleźć w katalogu /wp-content/, choć nie jest to łatwe zadanie, gdyż swoją nazwą przypominają one te, związane WordPressem, czyli jednym z najpopularniejszych systemów CMS. Trudności w wykryciu złośliwego oprogramowania utrudnia również fakt, że może ono przybierać formę plików, wyglądających podobnie do standardowych motywów lub wtyczek. Jeśli podejrzewasz atak hakerski, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie np. z narzędzia WinMerge, umożliwiającego porównanie plików, znajdujących się na serwerze z ich kopią zapas  ową w celu szybkiego zidentyfikowania różnic, wskazujących na podejrzaną aktywność. Ochrona przed zhakowaniem strony dzięki opiece nad stronami www

Które narzędzia pomogą w rozpoznaniu zainfekowanej witryny?

W wykrywaniu zainfekowanej witryny pomóc mogą również inne narzędzia, które zidentyfikują obecność nieautoryzowanych przez właściciela treści czy złośliwego oprogramowania. Będzie to przede wszystkim:
  • Google Serach Console (GSC), a konkretnie funkcja renderowania strony. Korzystając z niej, możesz zobaczyć treści, których nie zamieszczałeś na swojej witrynie, a które „widzi” Google, jak chociażby reklamy czy niebezpieczne przekierowania,
  • analiza indeksacji strony przy pomocy komendy site:domena.com w Google, która pozwoli wykryć treści, zamieszczone przez hakerów.
Aby skutecznie chronić się przed tego rodzaju atakami, warto z kolei zadbać o ustawienie silnych haseł i dwuetapowego logowania oraz regularną aktualizację programów, wtyczek i CMS, którą można powierzyć profesjonalistom w trosce o bezpieczeństwo strony i jej użytkowników.

Potrzebujesz pomocy w opiece nad swoją stroną internetową? Skontaktuj się z nami!

Autor wpisu - Michał Pytko

Autor wpisów

Michał to prawdziwy entuzjasta wszystkiego, co związane ze stronami internetowymi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz głębokiej pasji do Web Designu tworzy projekty, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Jego podejście do projektowania stron WWW łączy kreatywność z techniczną precyzją, co gwarantuje, że jego strony są nie tylko estetyczne, ale również niezawodne.

Jeśli interesujesz się tematyką stron WWW, chcesz poszerzyć swoją wiedzę o web designie lub nauczyć się, jak zabezpieczać witryny przed zagrożeniami – koniecznie śledź artykuły Michała. Zostań pionierem w dziedzinie technologii internetowych i odkrywaj świat bezpiecznych, nowoczesnych rozwiązań!